Site Overlay

Svítíme rostlinám

Pokud mají naše rostliny dobře zakořenit, vyrůstat, sílit a plodit, je pro ně velice důležité světlo. Jeho dostatek je k tomu zkrátka nezbytný. Posvítit jim můžeme pomocí zářivek. Ty jsou u pěstitelů nejoblíbenější nejen díky velké úspornosti, ale i jiným užitečným https://www.fajn-brigady.cz/clanek/spojte-prijemne-s-uzitecnym/ vlastnostem. Výrobci nabízejí jejich různé varianty pro různé druhy a různé růstové fáze rostlin. Některým svítíme pomocí lineárních zářivek, jiným nejlépe posvítí úsporná lampa nebo třeba sodíková výbojka. Jak se v tom při nákupu orientovat? Která bude ta pravá právě pro naše rostlinky? Nabízíme malý základní přehled.

Pro sazenice a rostliny nízkého vzrůstu

Rostlinky, které mají kvalitně zakořenit, potřebují světlo červené. O něco později, v rané růstové fázi, je pak potřeba světlo modrobílé, studené. K tomuto účelu nejlépe pěstitelům poslouží lineární zářivky. Protože mají menší výkon, jsou vhodné pro nižší rostliny. Instalují se tam, kde probíhá předpěstování sazenic nebo pěstování bylinek (například pažitky, petrželky či bazalky).

barevné zářivky

Pro rostliny středního vzrůstu

Pro rostliny menší a středně vzrostlé jsou doporučovány kompaktní zářivky, tzv. úsporné lampy. Jejich vlastnosti jsou podobné vlastnostem lineárních zářivek, ovšem mají vyšší výkon. Můžeme je kupovat v různých variantách. Každá je vyrobena „na míru“ podle růstové fáze rostlin. K dispozici máme například úsporné lampy s růstovým spektrem, květovým spektrem nebo duální, jejichž užití je univerzální. Úsporné lampy vydávají méně tepla a lze je tak umístit blízko rostlin. A ušetřit hodně místa.

sazenice s umělým osvětlením

Pro rostliny světlomilné

Pro rostliny, které jsou na světelné podmínky nejnáročnější a potřebují ho nejvíce, používáme nejlépe vysokotlaké výbojky. Tento typ zářivek disponuje nejvyšším výkonem (až 1000 W). Ale je třeba myslet na to, že produkují velké množství tepla. Je nutné zajistit dostatečné větrání! Také se musí instalovat do vyšší vzdálenosti od vrcholků rostlin. Je potřeba více místa. K růstové fázi rostlin je vhodné použít halogenidové výbojky. Pro rostliny, které plodí (například paprika nebo rajče), jsou doporučovány výbojky produkující hodně modrého světla. Vhodné jsou k tomu výbojky sodíkové.