Site Overlay

Jak být oblíbený v pracovním kolektivu

S kolegy v práci trávíte během pracovního dne více času, než se svou rodinou. Proto je určitě dobré s nimi co nejlépe vycházet, v ideálním případě být mezi spolupracovníky oblíbený. S tím vám pomůže dodržování pár základních pravidel.
 obchodní lidé
1.      Neverbální komunikaci není radno podceňovat
Začněte úsměvem, budete působit přívětivě a lidé s vámi budou komunikovat raději, než kdybyste se mračili. Hlídejte si ale, aby se z vašeho úsměvu nestal křečovitý american smile. Důležitý je také oční kontakt, který druhé přesvědčí, že mají vaši pozornost. Vyvarujte se překřížení rukou na hrudi, tím dáváte najevo nesouhlas a odstup. Vaše gesta by měla působit přirozeně. Nerozhazujte neustále rukama ve snaze působit aktivně, nepohazujte afektovaně hlavou a podobně. Dejte si pozor na vaše zlozvyky, které možná děláte i nevědomky, když jste nervózní – není příjemné poslouchat během konverzace například praskání kloubů nebo se dívat na člověka, který se neustále pohupuje ze strany na stranu.
 
2.      Nikdo není dokonalý
Nehrajte si na někoho, kdo všechno ví, nikdy se nemýlí a vždy vše udělá správně. V kolektivu budete oblíbenější, když  přiznáte, že si s něčím nevíte rady a požádáte o pomoc. Dáte tím najevo svou lidskou stránku a zároveň ukážete, že si ceníte znalostí svých kolegů. Stejně tak se nebojte přiznat, že jste se v něčem spletli. Spolupracovníkům jistě budete sympatičtější jako někdo, kdo se občas zmýlí, umí svou chybu přiznat a napravit, než jako pan bezchybný či paní dokonalá.
 
3.      Kolegové mají být kolegiální
Výše zmíněný bod pro vás platí i v případě výměny rolí. Pokud za vámi váš kolega přijde s žádostí o pomoc, vyhovte mu. V případě, že zjistíte, že někdo v práci udělal chybu, není na místě na ni poukazovat nebo se dotyčnému vysmívat. Rozhodně se nesnažte kolegům škodit tím, že je budete pomlouvat u vašich nadřízených, zatímco vy šéfům budete podlézat. Vždy se to obrátí proti vám.
 
4.      Nemusí to být jen o práci
Nevyhýbejte se možnosti prohodit s kolegy pár slov i o něčem jiném, než o práci. Také pokaždé neodmítejte jejich pozvání na pivo či na bowling. Když s nimi občas strávíte čas i mimo kancelář, dáte tak najevo, že se jim záměrně nestraníte a že vás zajímají i po lidské stránce. A kdo ví, možná mezi nimi najdete dobrého přítele.
 kolegové u pc
5.      Základní pravidlo
Snad je zbytečné to zde vůbec zmiňovat, ale ničím se ostatním nezprotivíte tak spolehlivě, jako když podceňujete hygienické návyky. Ať už jde o každodenní sprchování nebo pravidlo chodit čistě oblečen, rozhodně to neberte na lehkou váhu. Pokud ještě navíc sáhnete po kvalitním deodorantu nebo příjemném parfému, rozhodně tím nic nezkazíte, naopak to bude příjemný bonus pro vás i vaše okolí.