Site Overlay

Přírodní zázrak jménem Aloe vera (Aloe pravá)

Aloe vera je vytrvalá sukulentní rostlina s dlouhými dužnatými listy, jež je pro své mnohostranné příznivé účinky na lidský organismus využívána již od dob raného Egypta (zmíněna v Ebersově papyru). Nejčastěji se setkáte s gelem z Aloe vera, ten je přidáván do mnoha kosmetických přípravků. Na trhu se nicméně objevuje i osvěžují džus s dužninou aloe, různé kapsle s koncentrovaným obsahem nebo spreje.
Z bohaté dužniny uvnitř listů se nezískává pouze gel, ale i latex, což je pryskyřičnatá žlutá tekutina, jež se vysuší a používá jako projímadlo. Naproti tomu gel je bezbarvý a může se použít čerstvý, nebo se konzervuje.
aloe vera rostlina.jpg
Universální použití
Pokud máte Aloe vera doma, ale využíváte ji jenom jako okrasnou rostlinu, je na čase to změnit! Gel z Alo vera je totiž univerzální bojovník proti spoustě neduhům. Má hojivé účinky na pokožku, kterou zklidňuje, hydratuje a regeneruje. Je tudíž skvělý pomocník při boji s různými kožními problémy, ať už jde o akné, ekzém, lupénku nebo spáleniny a oděrky. Hodit se vám tak bude například u moře, kdy zklidní a zchladí spálenou pokožku, navíc pomůže její regeneraci a hydrataci. Použít jej můžete i na pokožku hlavy a vlasy – zmírní tvorbu lupů, nadměrného mazu a vlasy posílí.
Účinnou látkou v dužnině listů Aloe je polysacharid acemanan. Zde jsou shrnuty některé z jeho hlavních účinků:
· působí protizánětlivě, antiviroticky, antibakteriálně
· stimuluje regeneraci buněk
· antioxidační a detoxikační účinky – očista a regenerace organismu
· snížení hladiny cukru v krvi u diabetiků
· zubní hygiena – hojí afty, redukuje zubní plak, tlumí zánět dásní
· léčení kožních problémů – akné, ekzém, lupénka
řez aloe vera listem.jpg
Můžete si ji vypěstovat i doma
Aloe vera není na pěstování příliš náročná, pokud víte, jak na to. Můžete ji mít jako pokojovou rostlinu nebo jako přenosnou v kbelíku. Je doporučeno ji sadit do keramické nádoby s drenáží nebo propustnou písčitou půdou. Jako sukulent vyžaduje dostatek světla a nepotřebuje hodně vody, naopak trpí při přelívání. Ideální je také dostatečný obsah dusíku v půdě (0,4-0,5%) a teplota mezi 19-25°C.