Site Overlay

Víte, jakých hodnot dosahuje pH ve vašem bazénu?

Sledování hodnoty pH vody v bazénu patří k základním úkonům každého majitele domácího anebo zahradního bazénu. Bohužel, mnoho lidí právě na testování koncentrace vodíkových iontů zapomíná, a posléze se diví, jak to, že přípravky bazénové chemie nefungují tak, jak uvádí jejich výrobce, a čím to je, že je pokožka plavců podrážděná. Právě toto všechno, a ještě mnohem více skutečností může ovlivnit hodnota pH bazénové vody.

ph plus

A podobně jako hodnotu pH je potřeba sledovat i koncentraci účinné desinfekční látky ve vodě. Bez ohledu na to, zda používáte bazénovou desinfekci na bázi kyslíku, chlóru anebo brómu, musíte vždy vědět, kolik účinné látky je ve vodě přítomno. Může se stát, že jí bude málo, a pak mohou váš bazén navštívit nezvaní hosté v podobě mikroorganismů, anebo jí bude naopak mnoho, a to může negativně působit na vaši pokožku.

S těmito hodnotami vždy výrazně zacloumá, když doplníte nádrž novou vodou. Vždyť i samotné dopuštění čisté vody může výrazně posunout nejen koncentraci aktivního desinfekčního činidla, ale také hodnotu pH.
Pokud bazén dopouštíte vodou z podzemních zdrojů, je pravděpodobné, že zvýšíte kyselost vody, neboť v podzemní vodě bývá rozpuštěno znační množství kyseliny uhličité. Pokud bazén dopouštíte vodou z veřejné vodovodní sítě, pravděpodobně naopak stoupne její zásaditost. K výchylkám může snadno dojít i při přemnožení řas, při intenzivním koupání anebo při použití salinizační jednotky.

chlornan

Ať už se však děje cokoli, měli byste pH pravidelně sledovat pomocí pH testeru a na jeho změny reagovat s pomocí přípravků pH plus či pH mínus. Vždyť například příliš kyselá voda může působit korozivně na vaše bazénové vybavení!
Naopak kdybyste zanedbali sledování koncentrace účinné látky, může se stát, že se v bazénu během několika krátkých dnů rozmnoží sinice a řasy natolik, že vám nezbude nic jiného než veškerou vodu vypustit do kanálu.