Jistě jste už slyšeli o chytrých městech. Jasné je, že když dnešní doba umožňuje vytvořit tak velký prostor chytrým, neminul ani ty malé, za které můžeme považovat chytré domy a byty. Cílem těchto domů je co největší usnadnění života jeho obyvatel a zajistit jim co největší komfort a ochranu, ušetření nákladů, zmenšení negativního dopadu na životní prostředí.
Nejjednodušším způsobem je postavení chytrého domu od základů. Prvotní náklady jsou sice ze začátku vyšší než u normálního domu, ale postupem ubíhajících let by se Vám měly postupně vracet. Nejdůležitější součásti na domu je centrální systém, díky kterému můžete celý dům jednoduše ovládat klidně i prostřednictvím mobilní aplikace na dálku. Automatizovány jsou už všechny součásti domu. To znamená: topení a klimatizace, světla, alarm, zastínění oken, kamery, dveře do garáže, zámky na dveřích a oknech, televize a další technické vybavení domu, a dokonce i bazén, který můžete dopouštět nebo měnit jeho teplotu. Pokud budete vlastnit i chytrou lednici, máte postaráno o upozornění na chybějící potraviny, které se prostřednictvím systému samy objednají a dopraví až k vašim dveřím. Když tak víte, že se do vašeho moderního domova vrátíte zhruba za hodinu a venku panuje opravdu nepříznivé počasí, můžete si úplně snadno jen prostřednictvím jediného stisku na vašem chytrém mobilním telefonu, zapnout topení, elektrický krb nebo třeba saunu a dorazit tak do příjemného teplého náručí domova.
Vše se zdá jako vystřižené ze sci-fi filmu o naší budoucnosti. Už jen ta představa, že se v podstatě o nic nemusíte starat. Velký problém ale začíná, když nastane výpadek elektrické energie, protože celý dům je na ni závislý. To znamená nejenom to, že si nerozsvítíte, ale také vám nebude ani teplo. Další hrozbu představují šikovní hackeři, pro které (i když vám to společnosti neprozradí) není žádný problémem nabourat se do softwaru domu a ovládat jej tak, jak se mu zachce.