Site Overlay

3D tisk nabízí neomezené možnosti

Je až s podivem, že 3D tisk se většího rozmachu dočkal až v posledních letech, přičemž od jeho patentování uběhlo více jak třicet let. Ovšem první zmínky o 3D tisku pochází ještě ze starší doby a to konkrétně z 80. let 20. století. Je to možná dáno tím, že 3D tiskárny už nejsou doménou jen průmyslových konstruktérů, ale pomalu a jistě se začínají objevovat i v našich domácnostech. Dalo by se říci, že 3D tisk se stává dostupnější i pro běžné smrtelníky. Co ale od takového 3D tisku můžeme očekávat a jak tato zařízení vlastně fungují?

Princip fungování 3D tisku

Pojďme se na 3D tiskárny podívat více zblízka a říct si na jakém principu vlastně fungují.

Vývoj produktu

3D tiskárny dokáží vytisknout z 3D předlohy reálný fyzický model se stejnými parametry. Jedná se v podstatě o aditivní technologii, kdy je materiál postupně vrstven na sebe za vzniku tíženého tvaru. Dalo by se říci, že jsou přesným opakem CNC obrábění. Kdy je celistvý kus materiálu upravován až do tížené podoby. Tedy materiál je v průběhu výroby naopak odebírán.

Bílý 3D tisk

Technologie 3D tisku spadá až do druhé poloviny minulého století. Patent na 3D tisk si ale vynálezci dlouho střežili a tak postupem času vzniklo celé spektrum technologií 3D tisku. Liší se cenou, kvalitou i dostupností. V některých publikacích se zmiňuje, že jich v současné době máme k dispozici více než 15.

Zakázkový 3D tisk pro každého

Pokud se vám hned nechce investovat do 3D tiskárny, existuje na trhu celá řada firem, které se právě tímto druhem tisku specializují. Dle vašich preferencí a požadavků vám vytisknout tížený objekt. Povětšinou pracují se SLA/DLP technologií. Zakázkový 3D tisk najde uplatnění v řadě odvětví. Konkrétně ten za pomoci tvrzení pryskyřic světlem pak v zubním lékařství, automobilovém průmyslu, vědě a výzkumu, modelářství architektuře či urbanismu atd.