Site Overlay

Proč je nebezpečné řídit za prudkého a silného deště


Na cestách autem, zvláště pokud jezdíme často a daleko, nás může překvapit nejrůznější počasí. Samozřejmě ideální je pro nás sucho a bezvětří, kdy je lehce zataženo, takže nás Slunce neoslňuje. Toho se však dočkáme jen zřídkakdy a tak je nutné se připravit na nejrůznější rozmary, které nám příroda může připravit. Některé jsou samozřejmě méně vážné než jiné, avšak většina řidičů se shodne, že v našich podmínkách patří k těm nejhorším silný prudký přívalový déšť spojený doslova s vichrem.

 

S těmito podmínkami se můžeme setkat především na jaře, během takzvaného aprílového počasí, a někdy i v létě v podobě letní bouřky. V každém případě zde je viditelnost prakticky nulová, neboť kolem nás je bílo a není vidět ani boční zpětné zrcátko, natož auta před námi, i kdyby měla zapnutá světla. Co tedy v takovém případě dělat?

 

zastavené auto

 

Pokud nás něco takového překvapí na cestě, pak nejlepším řešením je, pokud je to jen trochu možné, zajet ke kraji a zastavit. Samozřejmě musíme mít na vědomí, že ani při rozsvícených světlech nás řidiči, jedoucí za námi, neuvidí, a podle toho také parkovat. Neměli bychom tedy vytvořit další překážku na trati.

 

volná silnice

 

Právě ony jsou důvodem, proč v takovém případě nepokračovat v jízdě. Nejenže nevidíme ostatní vozidla, ale ani například spadlý strom. Těch bude ostatně při takto silném větru mnoho, a myslet bychom na to měli i při parkování – rozhodně za takovéhoto počasí nezastavovat pod stromy. Jistě, mohou poskytovat určitý pocit bezpečí, avšak ten je jen zdánlivý – silný vichr je může velmi snadno vyvrátit, a shodit na naše auto. Proto je lepší zaparkovat ve volné krajině, nebo například na benzínce, pokud je v blízkosti.

 

Jediné plus na celé situaci je, že tyto extrémní deště obvykle netrvají déle než pár minut. Potom se obloha obvykle vyjasní, a my můžeme pokračovat dál. Jen je potřeba dávat pozor na mokrou vozovku – ta může velmi snadno klouzat.