Site Overlay

Kupovat si byt se dnes moc nevyplatí

Koupit si byt už nějaký ten pátek není zrovna nejlevnější záležitostí. V současnosti se jedná ale o extrémně drahou investici, kterou si leckdo rozmyslí.

Kupovat si byt se dnes moc nevyplatí

Ještě deset let nazpátek si mohl koupit alespoň malý byt v paneláku takřka každý, kdo měl stabilní příjem. To už dnes neplatí. Cena obytných nemovitostí totiž od té doby docela strmě stoupla a její snižování, jak se zdá, není na pořadu dne. Ale co s armádou převážně mladých lidí, kteří by rádi bydleli ve svém. Upřímně řečeno, naprostá většina z nich nakonec bude v podnájmech. Samozřejmě, že lidé s vyššími příjmy mohou získat hypotéku, případně si dokonce na své bydlení našetřit, ale valná většina střední třídy bude mít v tomto směru problémy. Minimálně to platí ve větších městech. Ani v malých obcích však není zrovna nejlevnější bydlení. Moc se nestaví a tady jsou důsledky.

Bydlení na samotě

Jistou nadějnou jiskřičkou pro ty, kteří nechtějí bydlet v podnájmu, mohou být nové mobilní domy, které více méně splňují veškeré předpoklady pro kvalitní a nepříliš nákladné bydlení. Ne každý ale chce takto žít.

Není to palác, ale jde

Nejedná se totiž o formu bydlení, o kterou by byl v našich zeměpisných šířkách kdovíjak velký zájem. Minulý čas použitý v předešlé větě je záměrem, jelikož zájem stoupá právě i o tento druh bydlení. Jednak je levné, jednak pro někoho překvapivě i docela komfortní. S místem to pořád není nic moc, ale moderní verze jsou ve většině případů velice dobře vybavené, a to již v základu. Kdo nemá mnoho nábytku či elektrospotřebičů, pro toho je to skvělá zpráva.

Domek

Příjemné navíc je, že okolo mobilních domů není skoro žádné papírování. Při koupit nebo snad dokonce stavbě nového bydlení je potřeba zařídit milion věcí a než se vůbec položí první cihla, uběhne půl roku i déle. V tomto případě je to ale jiné. Tento druh bydlení nemá žádné základy, což je na jednu stranu docela nevýhoda kvůli stabilitě, na druhou stranu ale není brán úřady jako stavba. A co není stavba, k tomu se neváže stavební zákon a desítky nařízení, které jsou s ním spojené.