Site Overlay

Hypotéka: Bankovní nebo ta nebankovní?

Věděli jste, že více než polovina lidí má co dočinění s některým z úvěrových produktů. Mezi nejpočetnější z nich pak patří právě hypotéky. Je zapotřebí vlastně představovat klasickou hypotéku, jejíž podmínky jsou nás všem dost dobře známy? Jenže co ta nebankovní, může jí vůbec konkurovat. V čem se odlišují a v čem jsou naopak totožné.

Bankovní hypotéka

Bankovní hypotéka je poněkud široký pojem, pro upřesnění si jí musíme rozdělit ještě do dvou kategorií a to hypotéka na bydlení a americká hypotéka. Přičemž druhá nese tak trochu nešťastný název, neboť se nejedná o hypoteční úvěr v pravém slova smyslu, ale spíše o dlouhodobý spotřebitelský úvěr s vlastnostmi hypotéky.

Rodinné výdaje

Hypotéka na bydlení je určena, jak už z názvu vyplývá, k realizaci vlastního bydlení. Nezáleží přitom, zda se má jednat o výstavbu, rekonstrukci, dostavbu nebo koupi. Jedná se o účelový úvěr, tudíž má dlužník povinnost dokládat veškeré výdaje s nemovitostí. Zkrátka banka chce po dlužníkovi přesně dokládat, na co byly peníze použity, na oplátku mu nabídne jednu z nejvýhodnějších úrokových sazeb ze všech úvěrových produktů.

Počítání bankovek

A pak je tu ještě americká hypotéka, kterou mají ve své nabídce též nebankovní společnosti. Americká hypotéka je neúčelový úvěr, je tedy oproštěna od některých restrikcí ze strany banky. I z tohoto důvodu se americká hypotéka stává mezi klienty bank stále oblíbenější. Vyplatí se hlavně ve chvílích, kdy stavební společnosti nabízí výraznou slevu při platbě na ruku. Benevolentnost je však hořce vykoupena a to především výrazně vyšší úrokovou sazbou.

Nebankovní hypotéka

A pak tu máme ještě nebankovní hypotéku Fahd.cz, která je do jisté míry také tou americkou. Podmínky jsou u ní stejné, jen jsou podmínky v mnohých ohledech ještě benevolentnější. Je však zapotřebí, stejně jako u bankovních úvěrů, počítat se zástavou nemovitosti.